Korábbi táboraink témáiról
Szakkörünk 2006 óta tart táborokat; a legelsők a festészet, a látvány és absztrakció témaköreit általánosan fogták össze, 2011-ben Az én Zebegényem és Árkádia témakörökkel kezdtük el konkretizálni a tábori tematikákat, azóta mindegyik évnek megvan a maga témaköre.
2014 – A Motívumtól a Műig
A műteremtés számos részfolyamatból áll, s ezek az egységek többfélék lehetnek, az alkotói individuumok habitusának, képzettségének, egyéni látás- és alkotásmódjának megfelelően. De minden műnek van valamilyen kiindulópontja, többnyire egy egész téma, vagy olykor csak egy kis szikra, amely elindítja az alkotófolyamatot. Ezt az inspirációs elemet nevezzük most Motívumnak, amelytől elindulhatunk, s amely befolyásolni fogja munkamódszerünket. A motívum(ok) kiválasztása azokban a korokban sem volt magától értetődő, amelyekben főként megrendelésre készültek a művek, a Misztérium Villa freskóitól Pompejiben a Sixtus Kápolna falképein át akár a németalföldi csendéletek elemeiig. Cezanne önmagának adott témája, fő motívuma, a Mont Saint Victoire pedig egy élethoszszig tartó keresés során tárult fel, vált a festő legfontosabb, „Nagy Motívumává”, s a festői út végére a motívum és a mű elválaszthatatlanul egybeforrt.
A motívum kiválasztása után indulhat az alkotómunka egyik alapvető szakasza, a vázlatkészítés. Még aki ritkán készít is vázlatot (pl. Velazquez, Greco vagy Brueghel) az adott motívumhoz, valamilyen módon azért „rákészül” a feladatra: körüljárja a témát, festői gyakorlatokat végez.
A vázlatokat követheti a színkompozíciós, vagy foltvázlat, esetleg e kettő együtt, attól függően, hogy mit akarunk festeni. A rajzok és színvázlatok sorrendje és menynyiségük változhat, de ha jobban körüljárjuk a témát, akkor biztosabbak lehetünk magunkban a végső megfestés során. A végső megfestés pedig kicsúcsosodhat egyetlen műben, vagy sorozatban, de akár az előkészítő munkák sora is műegyüttessé válhat. Minden alkotó maga dönti el, hogy számára a Motívumot milyen Mű fejezi ki a legjobban. De meg is fordíthatjuk a kérdést: milyen motívum fejezi ki a legjobban a művet, illetve a művészt?
Ezeket az alkotói folyamatokat tekintjük át, s valósítjuk meg reményeink szerint Zebegényben július 28-és augusztus 2. között.
Addig is jó szellemi- és művészettörténeti kalandozásokat kívánunk a Motívum körül!
Lajta Gábor és Sinkó István
Réti Tamás: Szegény festő, gazdag festő: művészet és üzlet
(Előadás a zebegényi festőtábor számára)
Az előadás néhány festő életpályáján keresztül elemzi a művészet és a pénz, a siker és a szakmai elfogadottság, illetve a festőművész anyagi szűkösségének, valamint elutasítottságának változatait. A bemutatott festők kiválasztásának szempontjánál elsősorban történeti, szociológiai megközelítést alkalmazok. Fontos szempont a festő viszonya a társadalomhoz, a közönségéhez, vizsgálandó az úgynevezett poszthumusz siker vagy a festő életében elért siker tartalma. Az előadásnak összehasonlító jellege van: különböző művészettörténeti korszakok festőit mutatja be, illetve a külföldi festők és a magyar festők eltérő élethelyzeteit, sikerességét, illetve kudarcait vázolja fel. Felveti a műtárgypiac történetiségét, a festmény, mint befektetési forma létezését, az árbuborékok kialakulását, a piacot befolyásoló tényezők hatását. Foglalkozunk a festőművész elismertségét alakító személyes és társadalmi viszonyokkal. Az előadást képekkel illusztrálom.